Jest nowa niemiecka koalicja


Kanclerz Niemiec Angela Merkel z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), zwycięzcy ostatnich wyborów, przypieczętowała umowę koalicyjną z Wolną Partią Demokratyczną (FDP) w sobotę nad ranem. Oznacza to, że w Niemczech rządzić będzie koalicja CDU/CSU-FDP.

"Naród rosyjski, którego losy zniekształcił reżim totalitarny, dobrze rozumie uczulenia Polaków związane z Katyniem, gdzie spoczywają tysiące żołnierzy polskich" - napisał Putin w specjalnym artykule dla "Gazety Wyborczej", który ukaże się w poniedziałkowym wydaniu. Podkreśla, że w II wojnie światowej Polska i Rosja walczyły w tej wojnie razem, "po sprawiedliwej stronie". Sąd Najwyższy Hondurasu oczyścił we wtorek z zarzutów przywódców czerwcowego zamachu stanu, który doprowadził do obalenia ówczesnego prezydenta kraju Manuela Zelayi. Kilka godzin później hondurascy parlamentarzyści uchwalili amnestię dla samego Zelayi i wszystkich osób zamieszanych w odsunięcie go od władzy. Hiszpańskie łzy są nieodłącznym refrenem mundiali. Jutro Polacy grają z drużyną, która ma zamiar "rozwikłać" jedną z najdziwniejszych zagadek mistrzostw świata.Roman Polański jest ofiarą "zajadłości" amerykańskiego sądu, który traktuje go jak "łowną zwierzynę" - ocenia lewicowy dziennik "Liberation", komentując niedzielny list otwarty reżysera do opinii publicznej. Francuz Arnaud Clement i Amerykanin John Isner, dwaj nierozstawieni tenisiści, spotkają się w sobotnim w finale turnieju ATP Tour na twardych kortach w nowozelandzkim Auckland (z pulą nagród 355,5 tys. dol.). W meczu 22. kolejki Ekstraklasy Polonia Bytom przegrała z Wisłą Kraków 1-3. Podopieczni Henryka Kasperczaka od 18 minuty przegrywali 0-1, ale na gola gospodarzy odpowiedzieli aż trzema trafieniami.

Meteorolodzy rozpaczliwie szukają znaków na niebie i ziemi wskazujących na śnieg, organizatorzy załamują ręce, a do Vancouver zamiast zimy dotarła wiosna. Wszystko wskazuje na to, że do 12 lutego, gdy rozpoczną się igrzyska, niewiele się zmieni.

Sebastian Vettel i Mark Webber, kierowcy Red Bulla, mogą się nadal ścigać między sobą, pomimo kolizji do jakiej doszło z ich udziałem w Grand Prix Turcji. Piłkarze poznańskiego Lecha na kolejkę przed końcem są liderem rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy. Nikt w Poznaniu nie wyobraża sobie, by podczas ostatniej serii spotkań piłkarze Jacka Zielińskiego stracili przewodnictwo w tabeli. Zdobycie mistrzostwa Polski przez "Kolejorza" oznaczać będzie dla klubu nie tylko wielki sukces, splendor oraz duży zastrzyk gotówki, ale także spore wydatki.

Do ogłoszenia laureata Pokojowej Nagrody Nobla zostało jeszcze pół roku, ale lista zgłoszonych kandydatów jest już zamknięta. Serb Dragomir Okuka, były szkoleniowiec m.in. Legii Warszawa i Wisły Kraków, został w niedzielę trenerem piłkarzy Kavali. W rundzie wiosennej minionego sezonu w greckim klubie występowali dwaj Polacy - Euzebiusz Smolarek i Łukasz Sosin. W siatkarskiej Lidze Mistrzów nadchodzi czas pierwszych rozstrzygnięć. Zespół Jastrzębskiego Węgla, by zachować szansę na awans do rundy play off, musi pokonać przed własną publicznością niemiecki VfB Friedrichshafen.Władze Białorusi gotowe są zorganizować odprawę bezwizową dla osób zmierzających na miejsce katastrofy w celu zidentyfikowania ciał zmarłych - poinformował Podlaski Oddział Straży Granicznej w Białymstoku. Niemiecki Kościół katolicki planuje utworzenie funduszu na odszkodowania dla ofiar nadużyć seksualnych - informuje w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w wydaniu internetowym. Sąd w Edynburgu skazał na dożywocie 21-letniego Polaka Michała M., który na rozprawie przyznał się do gwałtu, uprowadzenia i uwięzienia 24-letniej Australijki - podała niezależna szkocka telewizja STV.

Największa turbina powstanie w Norwegii


- Norweska agencja ds. czystej energii poinformowała w piątek, że przeznacza 137 mln koron norweskich (17 mln euro) na zbudowanie najpotężniejszej na świecie turbiny wiatrowej.

USA: TV retransmitowala obchody rocznicy września 1939


Amerykańska telewizja publiczna C-SPAN-2 retransmitowała uroczystości 70. rocznicy inwazji Niemiec hitlerowskich na Polskę, które poprzedniego dnia odbyły się w Gdańsku.

Paweł Korzeniowski wicemistrzem Europy


Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa) zdobył w Stambule srebrny medal pływackich mistrzostw Europy na dystansie 200 m stylem motylkowym.

Piast przegrał w Gliwicach z Lechią Gdańsk


W spotkaniu 12. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Piast Gliwice przegrał na własnym stadionie z Lechią Gdańsk 0:2.

Wielki mecz Crosby'ego, gol Wolskiego


Sidney Crosby poprowadził Pittsburgh Penguins do zwycięstwa z Ottawa Senators 2-1 w drugim meczu pierwszej rundy play offów w NHL. "Pingwiny", podobnie jak trzy inne zespoły w piątkowy wieczór, wyrównały stan rywalizacji.